Pętla Cieńkowska

Adres

Wisła-Malinka

Dane kontaktowe

tel. +48 801 006 001 e-mail: cienkow@nat.pl www.cienkownarty.pl

Godziny otwarcia

8.30–18.00

• od maja do końca października czynne w każdy weekend i dni wolne od pracy (w tygodniu grupy po wcześniejszym zgłoszeniu,

tel. +48 801 006 001)

• w wakacje czynne codziennie

UWAGA! Godziny otwarcia i cennik mogą ulegać zmianie. Aktualne informacje dostępne na stronie: www.cienkownarty.pl.

Wstęp

Bilet normalny – 16,00 zł  Bilet ulgowy – 12,00 zł  Dzieci do lat 5 – bezpłatnie

Bilety do nabycia w Bistro Cieńkowskim i w kasie skoczni im. A. Małysza. Sprzedaż biletów do godziny 17.00

Dojazd

Do celu: 5,5 km Z miejsca, w którym się znajdujesz można się tam dostać:

• własnym środkiem transportu: jedziemy drogą w kierunku Istebnej (DW 941), na rondzie Na Oazie trzeci zjazd, w kierunku Szczyrku (DW 942), po przejechaniu ok. 3,5 km na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w kierunku Wisły Malinki, za 650 m skręcamy w prawo na parking przy skoczni

• transportem publicznym: przewoźnik Wispol; autobus relacji Cieszyn – Przełęcz Salmopolska, wysiadamy na przystanku Malinka Skocznia, wracamy się 300 m i jesteśmy na miejscu. Najbliższy przystanek, z którego można odjechać znajduje się przy ul. Olimpijskiej – aby do niego dotrzeć kierujemy się do głównego deptaka, następnie skręcamy w lewo, po przejściu ok. 320 m skręcamy ponownie w lewo, w ul. Olimpijską, przystanek znajduje się przed mostem, po prawej stronie. Rozkład jazdy: www.wispol.pl.

Historia miejsca

Nadwiślańska Agencja Turystyczna Sp. z o.o. w Tychach oraz Polski Związek Narciarski nawiązali współpracę, dzięki której powstała ścieżka spacerowa łącząca kolej linową Cieńków w Wiśle Malince ze Skocznią Narciarską im. Adama Małysza. Pasmo Cieńkowa oddziela dolinę Czarnego od doliny Malinki.

Jego grzbietem przebiega żółty szlak turystyczny biegnący w kierunku Baraniej Góry lub Malinowskiej Skały oraz wygodne szlaki pieszo – rowerowe. To doskonałe miejsce na spacer lub dłuższą górską wycieczkę, podczas której można podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Śląskiego.

Spacer Pętlą Cieńkowską rozpoczynamy od pozostawienia samochodu na dużym, bezpłatnym parkingu. Wyjeżdżamy koleją linową na Cieńków Niżni. Po wyjściu z peronu górnego skręcamy w prawo na wygodną ścieżkę prowadzącą grzbietem Cieńkowa. Po przejściu ok. 1300 m po prawej stronie pojawi się widok na skocznię narciarską im. Adama Małysza. Skręcamy w prawo i na podstawie dodatkowego biletu zakupionego wcześniej w kasie kolei linowej „Cieńków” wchodzimy na teren skoczni. W wieży startowej znajduje się kawiarenka „K-120” oraz punkt widokowy wychodzący na zeskok skoczni.

Zjeżdżamy kolejką linową i zwiedzamy dolną część skoczni im. Adama Małysza. Z parkingu przy skoczni kierujemy się w prawo. Po obejściu zabudowań wchodzimy na ścieżkę prowadzącą brzegiem potoku Malinka.

Jest to malownicza ścieżka pieszo- rowerowa w górę potoku. Po ok. 1000 m dochodzimy do parkingu przy dolnej stacji kolei linowej „Cieńków”, skąd rozpoczynaliśmy wędrówkę.

Pętlę można pokonać również w przeciwnym kierunku, czyli rozpocząć i zakończyć na Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza.